У оквиру програма „Нула црне трулежи“, IFV (Институт за виноградарство) испитује ефикасност биоконтроле. До данас, комбинација сумпора и фосфоната показује се као најперспективније решење.
Црна трулеж на листу. У оквиру програма „Нула црне трулежи“, IFV је открио да комбинација сумпора и фосфоната даје обећавајуће резултате у борби против ове болести. Фото: Christelle Stef
У тренутку смањења доступности активних супстанци и развоја сорти отпорних на пламењачу и пепелницу, али осетљивих на црну трулеж, проналажење ефикасних биоконтролних производа постаје приоритет. IFV је покренуо програм „Нула црне трулежи“ 2021. године, управо са циљем проналажења решења.
Програм је започет серијом лабораторијских и стакленичких тестова, како би се идентификовале најперспективније активне супстанце. Након тога, уследили су теренски експерименти на микропарцелама под јаким притиском црне трулежи. До сада су резултати подељени у три групе.
1. Ефикасна решења
Комбинација сумпора и калијумовог фосфоната показала се као најперспективнија. Током тестирања, експериментатори су примењивали између 3 и 8 кг сумпора сваких десетак дана, у комбинацији са фосфонатом у пуној дози. „У условима јаког притиска, ова метода је показала 78% ефикасности на гроздовима, готово једнако као и наше референтне методе: метирам (82%) и комбинација сумпора и бакра (81%)“, каже Xavier Burgun, инжењер у IFV-у који координира тестове. Нешто слабије, комбинација сумпора и Armicarb-а (калијумовог бикарбоната) показала је 69% ефикасности на гроздовима.
Међутим, сви ови производи су мање ефикасни ако се користе појединачно: 50% ефикасности за фосфонате, 40% за сумпор и само 30% за Armicarb.
2. Потенцијална решења
„Код јаког притиска, калијум-хидрогенкарбонат Vitisan даје релативно стабилне и обећавајуће резултате на почетку сезоне на листовима, са 55% ефикасности“, извештава Xavier Burgun. Међутим, на гроздовима та ефикасност опада на 19%. Слично понашање показује и уље слатке поморанџе, са 40% ефикасности на листовима и 18% на гроздовима, иако су резултати „врло нестабилни“. У овој категорији производа са ограниченом ефикасношћу налази се и Carpet (натријум-хидрогенкарбонат), са 36% ефикасности на листовима и 9% на гроздовима, али без доследних резултата. „Ови производи су показали занимљиве резултате у лабораторијским и стакленичким условима. Можда би требало додатно истражити ову могућност“, истиче Xavier Burgun.
3. Производи који су одбачени
У овим експериментима, три производа нису дала задовољавајуће резултате ни на листовима ни на гроздовима, са резултатима сличним онима код нетретираних узорака. То су Romeo (стимулатор одбрамбених механизама на бази квасних зидова), Sonata (Bacillus pumilus) и Redeli (динатријум-фосфонат). Иако су два последња производа показала добре резултате у лабораторији, то се није пренело на теренске услове.
Производи нису одобрени за употребу
Важно је напоменути да, иако су неки биоконтролни производи показали ефикасност против црне трулежи, „они нису званично одобрени за борбу против ове болести, па виноградари тренутно не могу да их користе у ту сврху“, упозорава Xavier Burgun. Ипак, „можда ће наш рад променити ствари и пружити аргументе за проширење примене код одређених производа“. Следећи кораци програма „Нула црне трулежи“ укључују „валидацију модела за прогнозу ризика, како бисмо развили стратегије са оптимизованим дозама, које ће бити тестиране на већим парцелама у сарадњи са мрежом виноградара.
Аутор: Clément L’Hôte
Извор: https://www.vitisphere.com/actualite-100982-biocontrole-ce-qui-marche-ou-pas-pour-lutter-contre-le-black-rot-dans-les-vignes.html
1 коментар
[…] […]