Хрватска би због суше могла остати без шећера, јављају хрватски медији.
На истоку земље, где је највећа производња шећерне репе, уништено је више од 80 одсто рода. У Министарству пољопривреде у среду послеподне одржан је хитан састанак, а помоћ ће се тражити и од Брисела.
Како пише хрватски Дневник, најгоре је у Осјечко-барањској и Вуковарско-сријемској жупанији.
– Репа се држала колико је могла. Онда је лист извлачио влагу из репе и репа се смањивала и смањивала и сад су се осушили и репа и лист – рекао је Иво Келић, произвођач шећерне репе из Мирковаца.
На истоку се производи 85 одсто репе за производњу шећера, а уништено је више од 80 одсто рода.
– Наше породично газдинство има негде око 126 хектара шећерне репе, а нећемо вадити једно 80 хектара – појаснио је Келић.
У пољима елементарна непогода, а на тржишту могућа катастрофа. Суша је уништила репу не само у Хрватској него и другде у Европи, па је питање хоће ли ове године уопште бити шећера.
Слично је и у Мађарској
– Таква је ситуација и у Мађарској, Словенији. Па немам појма више ко ће сејати шећерну репу кад смо овако на губитку. То би могао бити крај за шећерану у Жупањи, задњу шећерану у Хрватској – упозорио је Келић.
Последња хрватска шећерана не памти овакав период.
– Верујте, ми радимо с преполовљеним капацитетом, цена тог шећера је огромна. Све у свему јако лоша ситуација – рекао је председник управе Хрватске индустрије шећера Жељко Задро.
Илустрација: Криза у Хрватској због шећерне репе коју је уништила суша
У Министарству пољопривреде одржан је хитан састанак јер без репе нема ни шећера.
– Наш састанак је дао то да ћемо у четвртак кренути према Европској комисији, иницирати на активацији кризних резерви у пољопривреди. То се чека шест месеци ако се одобри – напоменуо је министар Јосип Дабро.
Из Владе умирују да чине све како шећерну кризу не би осетили и грађани.
– Нема потреба за забринутост за наше грађане, дакле неће бити ни увоза нити повећања цена везано за шећер. С те стране Влада штити грађане – рекао је државни секретар Тугомир Мајдак.
Мањак шећера надоместиће се залихама и делом из рафинирања.
– Поскупљења сигурно не прете, али имамо катастрофалну ситуацију у Хрватској – сматра Задро.
Илустрација: Род је подбацио и у Србији, али неће бити кризе са шећером
Каква је ситуација у Србији
У Србији је три месеца владала афричка суша.
Овогодишњи приноси шећерне репе у Србији знатно су погођени дуготрајном сушом и високим температурама током лета. Произвођачи су се суочили са смањеним приносима и погоршањем квалитета репе, јер је због недостатка падавина дошло до сушења корена и појаве трулежи на великом броју парцела. У неким подручјима, попут Баната, проценат трулежи достигао је чак 40-60%, што знатно отежава прераду у шећеранама.
Упркос овим изазовима, компанија „Суноко“ очекује да ће производити око 275.000 тона шећера ове године, што је довољно да задовољи домаће потребе и омогући извоз. Међутим, произвођачи захтевају већу подршку државе због великих губитака и тешкоћа у производњи, посебно јер су и претходних година трпели због сличних климатских услова.
За сада, не морамо да бринемо о томе хоћемо ли ове зиме јести пекмез и слатко.
Извор: https://www.dnevnik.rs/biznis/poljoprivreda/hrvati-ostaju-bez-secera-katastrofa-na-poljima-da-li-srbi-treba-da-plase-2024-09-12