Иако је до Васкрса и Ускрса остало нешто више од мјесец дана, живинари из БиХ кажу да ће јаја бити у довољним количинама за предстојеће празнике, али истичу да грађане након тога очекују више цијене ове намирнице за преко 10 одсто.
Предраг Миличић, предсједник Заједнице живинара РС, који је уједно и директор предузећа „Агрекс“ из Доњег Жабара, рекао је за „Независне новине“ да у Босни и Херцеговини тренутно има довољно конзумних јаја и да нема бојазни за несташицу иако ове године православни Васкрс, али и католички Ускрс, падају на исти датум.
„БиХ има довољне количине јаја да снабдије грађане за празнике који су пред нама“, казао је Миличић.
Како је рекао, у овој години дошло је до поскупљења скоро свих инпута.
„Дошло је до виших цијена електричне енергије, дошло је поскупљења сировина, као и до раста плата“, казао је Миличић те додао да ће, да би произвођачи могли позитивно да послују, морати кориговати цијене.
Како је рекао, БиХ тренутно има најповољнија јаја у региону, гђе се цијена креће од 2,50 до 3,50 КМ за 10 комада.
„У неком наредном периоду, сигурно послије празника, можемо очекивати више цијене конзумних јаја, сигурно и преко 10 одсто“, казао је Миличић.
Илустрација: Како су најавији произвођачи јаја у Републици Српској поскупљење се може очекивати тек после Ускрса
Душан Кољибабић, власник фирме „Кока продукт“ из Љубиња, казао је да, када би се ишло по економској исплативности, цијене конзумних јаја требало би да буду више него што су сада.
„С обзиром на то да у БиХ има вишка јаја у производњи, као и немогућност пласирања на европско тржиште, цијене су такве какве јесу. Али након празника очекујемо да јаја поскупе минимално 10 одсто“, казао је Кољибабић за „Независне новине“.
Додаје да су цијене у малопродаји нереалне у односу на цијене код произвођача, које износе од 15 до 20 фенинга по комаду.
Јован Ракић, замјеник директора фирме „Ракић комерц“ из Батковића код Бијељине, која се бави производњом и продајом конзумних јаја, казао је за „Независне новине“ да су приморани на ниске цијене упркос расту трошкова.
„Посљедњих годину и по дана константно пада цијена јаја, и за Васкрс и Ускрс додатно се спусте цијене, јер тада трговачки ланци од нас произвођача траже одређене акције, тако да ће сигурно паковање јаја од 30 комада бити додатно на акцији“, казао је Ракић.
Како је појаснио, цијене свих инпута који су потребни за производњу јаја су у порасту.
„Јако је тешко рећи шта ће се дешавати са цијенама у наредном периоду“, казао је Ракић.
Истиче да у земљама Европске уније недостаје јаја зато што је тамо епидемија одређених болести.
Илустрација: У овој години дошло је до поскушљења инпута у живинарству
Наиме, према подацима Спољнотрговинске коморе БиХ, вриједност извоза јаја у 2024. години износила је 9,6 милиона КМ, што је повећање од 10,2 одсто у односу на 2023. годину.
„Увоз јаја у 2024. години износио је 9,06 милиона КМ, што је пораст од 0,35 одсто у односу на претходну годину. Уколико посматрамо количински, извоз јаја је повећан за 40,5 одсто (Србија), док је изостао извоз јаја без љуске“, казали су из Спољнотрговинске коморе БиХ.
Додали су да је укупан промет спољнотрговинске размјене јаја у 2024. години износио 18,7 милиона КМ. Покривеност увоза извозом у 2024. години била је преко 100 одсто.
Извор: https://www.nezavisne.com/ekonomija/agrar/Zivinari-najavljuju-nove-cjenovnike-Nakon-Vaskrsa-i-Uskrsa-poskupljuju-jaja/894651