Након малина и кајсија, типичних воћних врста за Западну Србију на ред су сада дошле и шљиве по којима су најпрепознатљивија села у околини Чачка. Милан Чвркић из села Рошци под Кабларом има воћњак плавог злата који се простире на шест хектара, а узима још два хектара у закуп. У већини су то сорте стенлеј и чачанска лепотица, а ове године очекује одлучан род.
– Ово место је добро и родно за шљиву, поднебље где сваке године добро роди и где је добра клима и микро климати због тога сваке године када је добар род овде рађа од 30-40 тона по хектару, па чак и до педесет јер имамо парцелу која толико доноси. Квалитет шљиве је доста добар, било је доста сунца и воде, стога задовољан сам. Ја ове године очекујем род од неких 250 тона и целокупна количина иде у ракију, јер нам тако најједноставније и највећа је потражња сада за тим, каже Милан за РИНУ.
Илустрација: Биће шљива и за пекмез и за ракију
Он додаје шљива као воћка није захтевна за одржавање, доста је јефтинија од јабуке и кајсије, али наравно има ту ствари које требају да се ураде, заштита од корова, орезивање воћки и наравно заштита.
– Када подвучемо црту и све ставимо на папир набере се поприлично, али нека је пракса не само у воћарству већ и у целокупној пољопривреди је да се све сади на местима где имају природне предиспозиције да саме роде. Ако немамо града или мраза овде су приноси добри, проблем који се јавља је берба. То уме да иде и до 50 процената од укупне цене трошкова и целокупне зараде, рекао је Милан.
Цена шљиве на територији Србије, тренутно се креће од 20 па до 60 динара, у зависности за коју намену се узима и каквог је квалитета.
– Све што сам до сада обрао, продао сам и то је све отишло дестилеријама у комшилуку, јер ми је најједноставније било због транспорта. Род шљиве је доста добар па су и сами купци задовољни, истиче овај воћар.
У Институту за воћарство кажу да на локалитетима где је шљива родила и где није било пролећних мразева, род је био изузетно висок, плодови су одличног квалитета и произвођачи су веома задовољни. Међутим, пролећним мразом највише је био погођен регион западне Србије, где на појединим шљивицима уопште није било рода.
– Година је била таква да је наговештавала да ће бити јако висок род и тачније рекордна година, не само када је шљива у питању него на свим воћним врстама, међутим мраз је учинио да је принос рода за око 20-30 процената буде нижи. Купци шљиве су углавном домаћи и све завршава у Србији, шљива се највише тражи за ракију, ове године цена је јако висока. Рецимо произвођачи за чачанску родну траже и по 40 динара за један килограм за конзумацију, док цене у зависности од употребе или извоза иде и до 60 динара, рекао је Дарко Јевремовић из Института за воћарство у Чачку.
Илустрација: Родност и квачитет одличан
Најзаступљенија сорта шљиве у Западној Србији су у зависности од локалитета, највише се гаје стенлеј, чачанска родна и чачанска лепотица, то су три сорте које доминирају, међутим последњих година се све више траже аутохтоне сорте као што је црвена ранка која је такође ове године јако добро родила и њена цена иде и до 60 динара за један килограм.
Извор: https://www.blic.rs/biznis/privreda/ocekujem-rod-do-250-tona-a-kvalitet-je-odlican-milan-sa-kablara-gaji-sljive-na-osam/d3f7cgm