Појачана контрола и надзор увозног меса и прерађевина

Аутор: draganadpetrovic
41 посета

Неколико удружења произвођача свиња апеловало је последњих дана да се ограничи прекомеран увоз свињског меса и што пре уведу друге додатне мере за заштиту тржишта и потрошача. Истовремено, Министарство пољопривреде још у августу је најавило да су појачане мере надзора и контроле увоза свињског меса као и промета меса и прерађевина на домаћем тржишту.

На који начин се ове контроле обављају, какви су досадашњи резултати, колико контрола је урађено од почетка године као и одакле се свињско месо највише увози у Србију?

У одговору „Политици” на ова питања у министарству пољопривреде недавно су рекли да се инспекцијски надзор промета хране обавља у складу са важећим законима и правилницима. Од почетка 2024. па до августа, ветеринарска инспекција обавила је 3.290 службених контрола у малопродаји хране животињског порекла и том приликом утврђене су 742 неусаглашености у промету меса и производа до меса. Како сазнајемо, из промета је повучено 2.732 килограма меса и прерађевина, а поднето је 128 пријава против фирми које послују са храном.

– У периоду од 1. јануара ове године до 31. 8. највеће количине свињског меса увезене су из Шпаније – наводи се у одговору Министарства пољопривреде за наш лист.

Илустрација: Највише меса увозимо из Шпаније

Истиче се да су најчешће неправилности које су утврђене у инспекцијским контролама непрописна температура обраде и чувања меса, неадекватно руковање, лоша хигијена просторија и опреме. Следе недостатак произвођачке декларације или непрописно декларисање, као доказ да је месо произведено у одобреном објекту, тј. под контролом ветеринарске инспекције. Такође, инспектори проналазе и недостатак ветеринарског жига на месу, као доказ да месо потиче из одобрене кланице и да је прегледано од стране ветеринарске инспекције. Међу недостацима који се односе на квалитет јесу истекао рок употребе, сензорске промене – изгледа, боје, мириса, укуса, оштећена амбалажа, или додавање у производе недозвољених адитива… Резултати лабораторијских испитивања узорака показују и они некада нису усаглашени са прописаним микробиолошким вредностима или не испуњавају норме квалитета, истичу надлежни.

Иначе, надлежни објашњавају да су контроле безбедности и квалитета хране у промету континуиране, кроз самосталне планске контроле, организоване – „акцијске” и контроле по пријавама потрошача. На основу анализе ризика и резултата контрола из претходних година планирају се и поред редовних контрола, спроводе појачане контроле промета хране у одређеним периодима (у време празника, лети у време високих спољашњих температура). Сваке године се спроводи и мониторинг хране животињског порекла у малопродајним објектима, узимањем службених узорака због микробиолошких провера.

Напомињу да се контролишу сви у ланцу прота: специјализовани малопродајни објекти (месаре, рибарнице, продавнице млечних производа), продавнице деликатеса, самопослуге, мегамаркети, ресторани, посластичарнице, киосци брзе хране и зелене пијаце.

Према објашњењу надлежних, када се приликом инспекцијског надзора утврди да је било кршења прописа, инспектор предузима управне мере у зависности од врсте неусаглашености и степена ризика по здравље људи. Решењем налаже отклањање неусаглашености са роковима, забрањује стављање у промет хране, одређује нешкодљиво уништење небезбедних намирница, забрањује употребу просторија, уређаја и опреме.

У зависности од тога које су одредбе закона прекршене, ветеринарски инспектор Прекршајном суду подноси Захтев за покретање прекршајног поступка против субјеката у пословању храном и одговорних лица, а Основном јавном тужилаштву подноси Пријаву за привредни преступ (ако је реч о предузећу).

Илустрација: Сваке године се спроводи и мониторинг хране животињског порекла у малопродајним објектима

Мартиновић се састао с произвођачима из Мачве
Министар пољопривреде Александар Мартиновић разговарао је среду у Влади Србије са представницима Удружења произвођача свиња из Мачве о даљем наставку и начину рада новоформиране Радне групе за унапређење производње и прераде свињског меса.

Радна група је основана у циљу омогућавања константне комуникације свих заинтересованих страна у овом сектору, саопштило је министарство. Учестали међусобни разговори су изузетно важни, како је констатовано, због чега ће се састанци радне групе одржавати готово једном недељно. На састанку је поновљено да се Министарство пољопривреде, у оквиру своје надлежности, заложило и помогло, што је допринело постизању многих позитивних резултата, али да је за превазилажење читаве комплексне ситуације у којој се налази сточарство неопходно стрпљење, међусобно разумевање и заједничко деловање свих учесника, наводи се у саопштењу.

Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/641348/Pojacan-nadzor-uvoznog-mesa-i-preradevina

Srodni tekstovi

Оставите коментар