Берба грожђа у Србији ове године почиње знатно раније него што је то био случај претходних година, што је последица климатских промена и временских услова који су обележили протеклу вегетациону сезону.
У Шумадији, берба би могла да почне већ за недељу дана, док су у околини Трстеника сорте попут кардинала почеле да се беру још у другој половини јула, што је невиђено рано, према речима виноградара Саше Чолића из Велике Дренове.
Климатски фактори, укључујући топле зиме и пролећа, као и неколико топлотних таласа, утицали су на убрзање вегетације, померивши почетак бербе за седам до 14 дана у односу на вишегодишњи просек. Данко Петровић, саветодавац за воћарство из Крагујевца, наглашава да би берба белих винских сорти могла да почне већ половином августа. Према његовим речима, сорте као што су совињон и шардоне већ стижу за прераду, док су сорте прве епохе зрења, попут кардинала и викторије, у фази поодмаклог шарка, а код неких сорти друге епохе већ долази до промена боје покожице и почетка дозревања.
Илустрација: Грожђе из Фрушкогорских винограда биће извезено у Кину
На Фрушкој гори, берба грожђа је у пуном јеку, и то скоро месец дана раније него претходних година. Иван Наумовић, руководилац производње у „Фрушкогорским виноградима” ДОО из Баноштора, потврђује да су виноградари задовољни родом који је квалитетан, са одличним садржајем шећера и киселине. Он додаје да ће сав прерађени род бити извезен на кинеско тржиште.
Међутим, иако је род ове године обећавајући, виноградари се суочавају са великим проблемом недостатка радне снаге. Сезонски радници се тешко проналазе, а већина посла ослања се на старију радну снагу која за дневницу од 4.000 динара, уз три оброка, обавља посао бербе. Наумовић истиче да ће, због мањка радне снаге, виноградари морати да се окрену механизацији како би могли да наставе производњу, преноси еКапија.
Очекује се да ће цена грожђа ове године бити нешто виша у односу на претходне, посебно стоних сорти које се пласирају на домаће и страно тржиште. На крагујевачким пијацама сорта кардинал се тренутно продаје по цени од 250 до 350 динара по килограму, што одражава ранији почетак и квалитет овогодишње бербе.
Извор: https://www.agrotv.net/poranila-berba-grozdja/