Млади лук уобичајено доспева у рано пролеће и прво је поврће које зеленим перјем наговештава буђење природе после зиме. Али, на њиви Далибора Роксандића у Орашцу код Шапца, на површини 20 ари млади лук је изникао кад му време није – у јесен!
– У пролеће је на тој њиви засађен лук холандски погачар. Два пута сам прскао против траве, али ниједно није успело. Израсла је висока трава, онда су почеле врућине и два месеца није пала кап кише. Почео је да трули, па га нисмо ни вадили. Сада се цела њива зелени и продајем млади лук у јесен – објаснио је Далибор.
Када је недавно покосио траву и потом пала киша из главица које су остале у земљи лук је почео да расте. Из скоро сваке главице најмање по један струк, а из многих велики жбунови.
Илустрација: Сад млади лук продаје на пијаци и зарађује/ ФОТО: Pixabay
Температуре му пријају па је брзо порастао и Далибор сада на пијаци у Шапцу уз сезонско поврће из своје баште продаје и млади лук.
– Купују људи везу-две, много мање него у пролеће. Можда се неко јави и узме већу количину директно са њиве – каже Далибор.
Веза од неколико струка кошта свега 30 динара. Ако би, којим случајем, успео да прода све што је никло Далибор би више зарадио него да је крајем лета вадио главице. Наиме, бројни пољопривредници се жале да црни лук брзо трули, па немају довољно ни за своје потребе.
– Цела година је, због временских прилика, била веома неповољна не само за црни лук. Све поврће што је родило износио сам на пијацу, а део смо оставили да супруга направи зимницу коју продајемо. Уз то она прави и старинске колаче и штрудле, па у понуди имамо широк асортиман сланог, киселог и слатког, ко шта воли – додао је на крају.
Чекајући купце младог лука вредни домаћин је засадио око 100 килограма сребрењака који за продају стиже у пролеће.
– И у Србији се клима мења, његова њива је доказ – чују се коментари на пијаци.
Извор: https://biznis.kurir.rs/moj-biznis/9473181/mladi-luk-u-sapcu-nikao-usred-jeseni