Душана Туфегџића су многи критиковали када је пре више од два месеца засадио кромпир. Ово су називали ризичном садњом, али сада су се ствари промениле. Он је на мрежи X поделио видео на којем је приметно да је кромпир скоро спреман за вађење.
– Ова парцел од 7 хектара кромпира је сађена 4. фебруара, за 10 дана се вади. Била је покривена до 25 марта Лутрасилом. Временске прилике и најава за наредни период су ме определили да уђем у “ ризичну “ садњу. Многи су ме критиковали, написао је Душан.
Ova parcel od 7 ha krompiraa je sađena 4 februara, za 10 dana se vadi. Bila je pokrivena do 25 marta Lutrasilom. Vremenske prilike i najava za naredni period su me opredelili da uđem u " rizičnu " sadnju. Mnogi su me kritikovali čak i ovde na x.🤷♂️ pic.twitter.com/Vt5G7hTaS6
— Tufegdžić Dušan (@dusan_tufegdzic) April 14, 2024
Воће одавно процветало
– Јабучасто воће по правилу би требало касније да цвета, што му је и карактеристика, најпре крушка, а потом јабука и дуња. Од коштичавих врста које имају експлозивније цветање, шљива је већ почела да бубри, кајсија увелико цвета, а видећемо шта ће бити са трешњом и вишњом. У сваком случају, ако се настави овако топло време и високе температуре за ово доба године, а предвиђено је такво време до 15. марта, све врсте ће кренути са вегетацијом и цветањем – објашњава Милинковић.
По његовим речима, највећи проблем за све воћке тенутно су ноћне температуре које ни тренутно а ни по временској прогнози неће падати испод 10 степени Целзијуса, док је, с друге стране, средња вегетациона температура око 11 степени.
– Тако смо ушли смо период када сокови који крену у биљци више не могу да се зауставе, а дневне температуре од 20 степени само настављају провоцирање вегетације. Мислим да ћемо имати једну од најранијих година цветања воћа, бар у последњих 27-28 година моје каријере. Јер, нама је најраније шљива цветала 20. марта и то крајем 90-тих година прошлог века, а сада имамо све услове да до цветања дође много раније. С друге стране, последњи пролећни мраз који ствара највећу штету воћу јавља се у нашим условима до 15 априла. Значи имаћемо практично цео месец, а шта ће бити у периоду од 15. марта до 15. априла је велико питање – каже наш саговорник.
Он закључује да климатске промене дефинитивно упућују на размишљање о гајењу неких других воћних врста које до сада нису биле заступљене на нашим просторима.
Подсећамо, уобичајено време за вађање кропира је половина или крај августа у равничарским и септембар у брдовито – планинским пределима.
Извор: https://www.blic.rs/biznis/privreda/krompir-spreman-za-vadenje-a-mnogi-ga-kritikovali-zbog-rizicne-sadnje-evo-kako-toplo/ej596z6