Србији тренутно не постоји ниједан потврђен случај слинавке и шапа – заразне болест која погађа папкаре, али је ради мера предострожности активирана СОС линија која ће грађанима помоћи уколико примете неуобичајено понашање код животиње, рекао је данас саветник директора Управе за ветерину Зоран Маринковић.
Маринковић каже за Танјуг да ће СОС линија бити доступна 24 сата, као и да ће на сва питања одговарати домаћи инспектори из регионалне ветеринарске инспекције.
Слинавка и шап је вирусна и заразна болест која погађа папкаре (говеда, свиње, овце, козе и друге), а уз ретке случајеве и друге врсте животиња, али и људе.
Зараза ове болести проузрокује значајне економске штете, због чега је на листи најопаснијих болести Светске организације за здравље животиња.
„У случају заразе животиња неће имати апетит и имаће повишену температуру. Инкубација траје 14 дана. Уколико болест захвати човека, она се јавља у неком благом облику и није страшна, односно неће изазвати компликације“, рекао је Маринковић.
Појава ове болести забележена је, како каже, на територији Мађарске, Словачке и Аустрије.
„Што се тиче Немачке, постоји само једна протективна зона – Бранденбург где се појавила, али је цела Немачка, да тако кажем, слободна од ове болести“, истакао је Маринковић.
Додаје да је Управа за ветерину дала препоруке свим службама, као и да су активирани регионални кризни центри и упућена упутства ветеринарским станицама.
„Активни надзор и обилазак газдинстава је врло битна ствар. Зараза се преноси директним контактом између животњиа, затим транспортом, али и путем хране“, навео је Маринковић.
Илустрација: У Србији, за сада, није забележен ни један случај ове опасне болести
Према његовим речима тренутно се ради на формирању баријера на граничном прелазу Хоргош, како би се спречило ширење заразе приликом транспорта животиња.
„То је прва линија одбране коју ми примењујемо, јер је ситуација у окружењу врло озбиљна“, казао је Маринковић.
У случају да се зараза појави на територији Србије држава ће, према његовим речима, прогласити заразно подручје које ће војска или полиција блокирати, а све пријемчиве животиње на газдинству биле би еутаназиране.
„Уколико је подручје под ризиком, промет се зауставља и ставља под контролу. Без дозволе ветеринарског инспектора нема преласка из једне у другу зону“, рекао је Маринковић за Танјуг.
Успостављање СОС линије у оквиру Управе за ветерину ресорног министарства договорено је на првој седници Кризног штаба за спречавање, сузбијање и искорењивање заразне болести слинавка и шап, којом је председавао министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић 20. марта.
Информације о самој болести слинавка и шап, мерама превенције и поступању у случају сумње на заразу могу се добити позивом на броја телефона 011/311-7100.
Заразна болест слинавка и шап недавно се, након 13 година, појавила у Европи.
Последњи случај слинавке и шапа, када је реч о Србији, забележен је 1996. године на територији АП Косово и Метохија.
Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/669462/uspostavljena-sos-linija-za-informisanje-o-bolesti-slinavka-i-sap-srbija-bez-zaraza