Пољопривредна инспекција обавља интензивну контролу поводом пријава фиктивних газдинстава у Србији, а у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде позивају произвођаче који имају информације о злоупотребама да их доставе.
“Свака информација је од изузетне користи јер поспешује бржу контролу и сузбијање свих евентуалних злоупотреба, а самим тим је исплата субвенција онима који заиста имају право да их добију ефикаснија. Заједнички је интерес да новац свих грађана Србије намењен јачању наше пољопривреде и прехрамбене индустрије буде искоришћен на најбољи могући начин”, наводи се у саопштењу.
Агроекономски аналитичар Милан Простран позитивно оцењује контролу државе и сматра да је ово добар начин да се спречи да субвенције оду онима који земљу уопште не обрађују и држе је запарложену.
“С обзиром на то да је држава донела уредбу којом ће право на субвенције по хектару имати само они који обрађују пољопривредно земљиште, али не и власници који га дају у закуп или га уопште не обрађују, ова контрола уопште није зачуђујућа”, наводи Простран у разговору за Бизнис.рс.
Илустрација: Ко не обрађује њиве нема право на субвенције
Према његовим речима, раније су се субвенције добијале на бази власништва, а онда је велики број људи на тај начин добијао државну помоћ за гориво, ђубриво и слично. То право се, како каже, могло остварити и само на основу регистрованог пољопривредног газдинства, без обзира на то да ли се земљиште обрађивало или не.
“Пре поменуте уредбе то није било регулисано, али сада ова права можете да остварите само под условом да земљиште и обрађујете. Очигледно је држава схватила да велики број пољопривредних газдинстава ова права остварује само на основу власништва и да се велики део површина уопште није обрађивао. Зато је и донет овај пропис”, истиче Простран.
Према подацима последњег пописа Републичког завода за статистику (РЗС), у Србији има 508.365 пољопривредних газдинстава која храну производе на површини од 3.257.100 хектара.
Наш саговорник каже да држава даје у закуп око 260.000-270.000 хектара пољопривредног земљишта, и да ипак остаје отворено питање да ли ће корисници овог земљишта успети да остваре право на субвенције.
“Питање је да ли ће право на субвенције имати пољопривредници који узимају у закуп пољопривредно земљиште од државе, али и од приватних лица. Ипак, суштина је да ви као власник пољоприведног земљишта које дајете у закуп немате право на субвенције, док закупац вероватно има”, напомиње Простран.
Он сматра да држава на овај начин жели да подстакне да се што више земље обрађује јер даје субвенције за производњу, да би се побољшао укупан прехрамбени биланс земље.
“Држава даје субвенције прво да помогне онима који обрађују земљу да остваре доходак, а истовремено и да побољшају укупан национални прехрамбени биланс уколико производе храну за своје и потребе тржишта. Ако ви само по основу власништва добијате новац и стављате га у џеп, а земљиште остаје у парлогу, то заиста нема никаквог смисла”, закључује Простран.
Извор: https://biznis.rs/vesti/srbija/vlasnici-koji-ne-obradjuju-svoje-zemljiste-nemaju-pravo-na-subvencije/
4 коментари
Za poljoprivredna gazdinstva koja obradjuju do 20 hq 18000din po hektaru za voćnjake, Za ostalo zemljište 100% samo uz sertifikovano seme i uz koje ide 300kg djubriva po hektaru i gorivo kao i do sad subvencionirano.
Na taj način oni koji ne kupuju seme i ne obradjuju zemlju neće dobiti ni jedan dinar subvencija.
Praktično znači uz 3 vrećice kukuruza 300kg jesenjeg ili uz 300kg semenske pšenice 300kg jesenjeg i tako za još druge kulture…
Ja nisam dobila ni za biljnu proizvodnju, sramota ,samo me lazu ,celo leto niko ništa neradi ,i samo poslaćemo nadležno. , a nadležni neradi i tako u nedogled užas jedan sramota ,
Ovaj Prostran očito nema uvida u realnost.Onaj ko ima jedno jutro po njemu bi trebao da ima traktor kombajn i sve priključne mašine.Normalno je da angažuje nekog ko će da mu to uradi da se ne zaparloži i da može da u hrani neku životinju.Čak i oni koji nemaju uslova za uzgoj stoke za usev će kupiti koliko može za ostatak para kad poplaća obradu.
Održava opet greši neka da ju poljoprivrednicima supvenciju na osnovu prodajnog materijala pa bilo to pšenice ili stoka uopšte koliko ste predali a ne po jutru ili po hektaru kako bi svaki poljoprivrednik bise zalagao bolje da radi a ne zadruge uzima maslac s mi što crkavamo na njivama komad šiša nego kolko si predao tol’ko će.ima subvenciju