Зашто је ђубриво толико скупо и шта све утиче на цену?

Аутор: draganadpetrovic
63 посета

Почетак пролећне сетве за неколико важних ратарских култура се ближи, најпре шећерне репе која отвара сезону, а убрзо на ред долазе сунцокрет, соја и кукуруз који је традиционално најзаступљенији на војвођанским ораницама. Како преносе локални медији, пролећна сетва је увек најобимнија, најзахтевнија и најскупља, јер захтева озбиљну припрему.

Ратари кажу да је јако тешка ситуација овог пролећа и да ће сетва бити око 20 одсто скупља, највише због поскупљења азотних ђубрива. У односу на крај прошле године, уреа је још крајем јануара поскупела с 390 на 450 евра по тони, а иста ситуација забележена је на целокупном светском тржишту, што се одразило и на Србију. Али стручњаци су тада објаснили да ово није ситуација коју смо имали током пандемије короне, када је цена ове врсте ђубрива достигла 1.000 евра по тони.

Како за „Политику” објашњавају у „Еликсир групи”, која је највећи домаћи произвођач ђубрива, на цену ових производа утиче много фактора. Део сировина које су потребне за производњу се набавља на глобалном тржишту. Додатно, фактори попут цене меркантиле, ликвидности тржишта, временских прилика и неприлика умногоме опредељују цену по којој је могуће продати ђубриво.

– На крају, ђубриво стиже у наш регион, не само из Европе већ и из Африке и Азије где су производне цене ниже. Произвођачи у Европи су у незавидној позицији, узимајући у обзир све наведено и морају да се прилагоде ценовним нивоима који преовладавају, без обзира на остале факторе. У супротном, заустављају своје производње или смањују капацитете, што је тренутно чест случај у Европи – истичу у овој компанији.

Илустрација: Цена ђубрива константно расте

У Европи су ова ценовна померања у директној вези с гасном кризом. Тамо је гас значајно скупљи него у Русији, Америци и на Блиском истоку и због тога редукују производњу. Многе њихове фабрике или не раде или су смањиле производњу. Те потребе надокнађују увозом ђубрива из Русије, који је порастао два или три пута.

Када је реч о сировини, цена гаса је увек у фокусу због геополитичких дешавања. Цена је тренутно на вишем нивоу у односу на исти период претходне године, штавише, досезала је и вредности које смо бележили почетком 2023.

– То је један од разлога зашто је тренутно цена азотних ђубрива на високом нивоу. Такође, то утиче и на НПК ђубрива, чија је азотна компонента у директној корелацији са ценом гаса – објашњавају у „Еликсиру” и напомињу да су најниже цене, у протеклих годину дана, забележене прошле јесени, а од тада бележимо константан раст цене и азотних и НПК ђубрива (комплексно минерално ђубриво које садржи три основна елемента: азот, фосфор и калијум), што је у складу са растом цене енергената, пре свега, гаса и других сировина. Тренутни нивои цена су изнад нивоа које смо имали претходне године у истом периоду. Домаће тржиште није изоловано од регионалних и глобалних дешавања, што значи да су и цене веома сличне онима које видимо у региону. Примена азотних ђубрива, иначе, траје до јуна.

Кукуруз до 22 динара, уреа 485 евра
У протеклој недељи забележена је повећана трговина преко Продуктне берзе у Новом Саду и у односу на претходни период прометовано је 114 одсто више робе.

И даље је највише купопродаја било на тржишту кукуруза, а цене примарних пољопривредних култура забележиле су раст. Како се наводи у извештају, понуда је била нешто слабија у односу на тражњу, при чему су међу купцима били и извозници. Берзански уговори закључени су у распону од 21,2 до 22 динара за килограм без ПДВ-а у зависности од анализе на афлатоксин и паритета.

Илустрација: Пољопривредници у ЕУ штеде на ђубриву што се одражава на квалитет приноса

У односу на претходну седмицу, када је прометован кукуруз без анализе на афлатоксин, овонедељна средња цена била је виша за 2,36 одсто. Као и протекле недеље, кукуруз је поново био примарна култура у трговању, чинећи 65 одсто укупног недељног промета. На тржишту пшенице није било већих активности. Интересовање купаца било је усмерено на пшеницу са 11 до 11,5 одсто протеина, док се у понуди претежно налазила пшеница са вишим параметрима квалитета.

Када је реч о соји, било је видно слабо интересовања купаца и продаваца и закључен је само један берзански уговор. У односу на претходну седмицу, цена је била нижа за 1,89 одсто, наводе стручњаци са берзе.

Како се истиче, тржиште ђубрива било је активно и протекле недеље, а највише пажње поново је било усмерено на уреу. Берзански уговори закључени су по цени од 472 до 485 евра по тони, без ПДВ-а.

Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/669253/od-jeseni-konstantan-rast-cena-dubriva

Srodni tekstovi