Док свет корача све бржим технолошким путем, српски пољопривредници често остају иза дигиталне завесе, недовољно опремљени за изазове модерног тржишта. Управо због тога, Удружење новинара за пољопривреду АГРОПРЕСС покренуло је пројекат „Дигитално опремање пољопривредника: Едукација за рурални напредак“, који ће у наредних шест месеци обучавати пољопривреднике широм Србије како да искористе савремене технологије за унапређење своје производње. За овај пројекат средства су обезбеђена преко конкурса Министарства информисања и телекомуникација. Уговор је потписан на свечаном састанку уприличеном у „Палати науке“.
Министар Дејан Ристић потписао је уговоре са представницима 20 удружења чији су пројекти освојили средства на поменутом јавном конкурсу.Циљ овог новоуспостављеног јавног конкурса, за који је ове године опредељено 25.000.000,00 динара, усмерен је ка пружању системске подршке ученицима основних и средњих школа посебно даровитим у области информатике и рачунарства, заштити деце на интернету, као и становништву у руралним подручјима наше домовине. АГРОПРЕСС је за ове намене добио 700.000 динара.
,,Дозволите ми да изразим задовољство због тога што смо данас потписали уговоре са 20 удружења за 20 пројеката у области развоја информационог друштва. На новоуспостављени конкурс Министарства информисања и телекомуникација пријавило се безмало 100 удружења са својим пројектима од којих је стручна комисија Министарства изабрала 20 најбољих. Посебно ме радује то што ће захваљујући средствима опредељеним овим конкурсом ученицима основних и средњих школа, посебно даровитим у области информатике и рачунарства, по први пут бити обезбеђено финансирање трошкова припрема, као и одласка на бројна међународна такмичења у тој области. Са друге стране, од изузетног су значаја и бројни пројекти подржани овим конкурсом у области заштите деце на интернету и развоја дигиталних вештина становника у руралним подручјима наше домовине. Радујем се бројним образовним програмима и другим конкретним активностима на терену који ће, захваљујући средствима додељеним овим конкурсом, бити организована широм наше земље. Министарство ће наредне године наставити са спровођењем овог конкурса, као и са увећавањем опредељених средстава. Настојимо да останемо поуздан партнер читавој ИТ заједници и свима онима који трудом и залагањем чине да се наше друштво убрзано развија“, изјавио је министар г. Ристић.
,,Част ми је да вам се обратим у име добитника средстава на јавном конкурсу за развој информационог друштва. Друштво математичара Србије организује бројне квалификаторне турнире на основу којих се формирају екипе за међународна такмичења у области информатике. Захваљујући средствима освојеним на овом конкурсу читав процес припреме за такмичења биће нам значајно олакшан. Желео бих да захвалим Министарству на овој иницијативи и на томе што је препознало механизме за развој информационог друштво кроз улагање у наше младе таленте“, изјавио је председник Друштва математичара Србије проф. др г. Мирослав Марић.
Програм ће се реализовати у Врању, Бабушници, Димитровграду, Аранђеловцу, Новом Саду и Ваљеву, а обухватиће више од 250 пољопривредника.
Од е-трговине до дигиталне пољопривреде
Подаци показују да само половина руралних домаћинстава у Србији има приступ интернету, док тек 20% активно користи онлајн алате за посао. То значи да велики број пољопривредника нема приступ новим тржиштима, а многи и даље не користе е-Аграр, систем који олакшава приступ субвенцијама.
Кроз овај пројекат, пољопривредници ће имати прилику да науче:
✅ Како да користе паметне телефоне, рачунаре и апликације за пољопривреду.
✅ На који начин да продају своје производе на интернету и пласирају их широј публици.
✅ Како да користе платформу е-Аграр за пријаву субвенција без посредника.
✅ Основе дигиталне безбедности – како избећи интернет преваре и заштитити своје податке.
„Наш циљ је да сељак не буде само произвођач, већ и успешан менаџер своје фарме. Данас, без дигиталних алата, пословање је далеко теже. Желимо да пољопривредницима дамо знање и алате који ће их учинити конкурентним, и то не само на локалном, већ и на међународном тржишту“, каже Горан Ђаковић, председник Удружења АГРОПРЕСС и координатор пројекта.
Практична знања за конкретне резултате
Програм ће се састојати од шест обука, током којих ће учесници проћи кроз практичне радионице и научити како да користе е-трговинске платформе попут KupujemProdajem, eBay и друштвених мрежа за продају својих производа.
Очекује се да ће након обука:
📌 70% пољопривредника активно користити дигиталне платформе за продају.
📌 50% почети да примењује мобилне апликације за планирање производње.
📌 Већи број пољопривредника остварити приступ субвенцијама захваљујући знању о платформи е-Аграр.
„Наша замисао није само да им пружимо обуку, већ да им омогућимо дугорочну подршку. Због тога ћемо креирати и дигиталне ресурсе – чланке, видео материјале и илустрације – који ће бити доступни свим пољопривредницима“, истиче Ђаковић.
Пут ка одрживој будућности
Како би пројекат имао трајан утицај, АГРОПРЕСС ће наставити са активностима и након његовог званичног завршетка. Подршку ће пружати локалне самоуправе, донатори, али и сами пољопривредници, који ће постепено преузети иницијативу за даље усавршавање.
„Дигитална писменост више није луксуз, већ нужност. Они који је усвоје, имаће веће шансе да свој труд и зној претворе у сигуран приход и дугорочну стабилност“, поручују из АГРОПРЕСС-а.
Пројекат „Дигитално опремање пољопривредника“ представља корак напред у модернизацији српске пољопривреде и доказ да је знање највреднија инвестиција за будућност села.