Ђубриво све скупље – анализа земљишта спасава трошкове

Аутор: Gdjakovic
93 посета

Ново поскупљење минералних ђубрива затекло је ратаре широм Србије, баш у тренутку када се припремају за пролећну сетву и другу прихрану озимих усева. Почетком године за килограм уре плаћало се 57 динара, а сада је цена достигла 71 до 72 динара. То је велики удар на трошкове производње.

Пољопривредник Александар Ђурагин из Чуруга каже да је овакво поскупљење непријатно изненађење. У изјави за РТС, истиче да сви чекају субвенције по хектару које би биле права финансијска инекција за пролећне радове – од прихране до заштите усева.

Слично размишљају и у Земљорадничкој задрузи „Вељко Лукић Курјак“ из Лукићева. Тамо су уштеде у потрошњи ђубрива постигли захваљујући претходној хемијској анализи земљишта. Југослав Лазић из задруге каже да се на основу добијене мапе баца различита количина ђубрива на различите делове парцеле. Само на 150 хектара уштедели су између 13 и 14 тона ђубрива.

Да су хемијске анализе неопходне потврђују и подаци из Баната. На неким њивама количина фосфора и калијума прешла је границу токсичности. Кристина Салапура из Пољопривредне стручне службе у Зрењанину упозорава да многи пољопривредници уносе ђубриво „на памет“. Без анализе, сваке године додају исте количине, што доводи до нагомилавања елемената у земљишту.

Јован Сушић из службе у Шапцу подсећа да пред прихрану треба обратити пажњу на временске услове. Прихрана мора да почне чим влага дозволи улазак механизације на њиву. Обавезно је проверити стање азота, како би се ђубрење обавило прецизно. У супротном, бацање азотног ђубрива може да направи штету, и економски постане неисплативо.

Сетва пролећних усева је почела спорадично, али се показало да је то, због захлађења, била грешка. Нагли пад температуре није пријао ни озимим културама, мада се за сада не очекују велике последице по принос.

Извор: Радио Београд

Srodni tekstovi