Сточарима се неће свидети нови ценовници ево и зашто

Аутор: Gdjakovic
131 посета

У кланицама на подручју Рашког региона забележен је пад откупних цена телади СМ расе, товних бикова и крава за клање СМ расе. Кланичари су протекле седмице по нижим ценама откупљивали телад СМ расе телесне масе до 160 килограма, товне бикове телесне масе преко 500 килограма и краве за клање СМ расе. За откупљену телад одгајивачима су плаћали 650 дин/кг, за товне бикове 350 дин/кг, док је доминантна цена крава за клање СМ расе износила 270 дин/кг. Доминантна продајна цена телади СМ расе телесне масе до 160 килограма износила је 550 дин/кг на пијаци живе стоке у Пожаревцу. За товну јунад телесне масе преко 480 килограма купци су требали да издвоје 500 дин/кг, док се продаја крава за клање СМ расе најчешће одвијала за 220 дин/кг.

Откупна цена товне јунади телесне масе преко 480 килограма била је виша у односу на претходни период у кланицама на терену Шумадијског региона пошто је доминирао износ од 350 дин/кг уз просечну понуду грла ове категорије говеда.

Свињарство

Благи пад цена прасади како на пијацама тако и у кланицама. У кланицама на подручју Јужнобанатског региона евидентиран је пад откупне цене прасади телесне масе од 16 до 25 килограма. Протекле седмице доминирао је износ од 350 дин/кг. На сточној пијаци у Чачку забележен је пад доминантне цене прасади телесне масе до 15 килограма, а износила је 330 дин/кг и прасади телесне масе од 16 до 25 килограма на 300 дин/кг. Поред прасади евидентирана је и понуда крмача за клање по цени од 250 дин/кг као и претходне седмице. Нижа је била продајна цена прасади телесне масе од 16 до 25 килограма и на сточној пијаци у Крагујевцу, јер се продаја обављала најчешће за 350 дин/кг. Обим понуде и продаје био је бољи него претходне седмице. У кланицама на подручју Крагујевца и околних места евидентиран је раст цена крмача за клање јер је доминирао износ од 190 дин/кг. Прасад је била јефтинија у односу на последњу седмицу јула и на пијаци живе стоке у Пироту пошто је доминирао износ од 450 дин/кг.

Продајна цена обе категорије товних свиња и прасади телесне масе од 16 до 25 килограма била је нижа на пијаци живе стоке у Смедереву у односу на претходну седмицу. Доминантна цена прасади износила је 420 дин/кг, док су се товне свиње могле пазарити по цени од 220 до 240 дин/кг у зависности од телесне масе грла. Протекле седмице дошло је од пада цене прасади телесне масе од 16 до 25 килограма и на сточној пијаци у Краљеву пошто је доминирао износ од 280 дин/кг. Поред њих, нижа је била цена товних свиња телесне масе преко 120 килограма. Најчешће су се могли пазарити по цени од 170 дин/кг. Кланичари са подручја Рашког региона снизили су откупне цене товних свиња телесне масе од 80 до 120 килограма на доминантних 240 дин/кг.

Овчарство

Продајна цена јагњади била је виша у односу на претходни период на сточној пијаци у Нишу, а разлог је доста слаба понуда ове категорије оваца. Доминирао је износ од 600 дин/кг. На пијаци живе стоке у Крагујевцу дошло је до пада продајне цене дvisки на доминантних 190 дин/кг. За разлику од двиски, виша је била цена оваца у истом периоду па је доминантна цена износила 190 дин/кг. У кланицама на подручју Шумадијског региона такође је дошло до пада откупне цене дvisки пошто је доминирао износ од 170 дин/кг. Јагњад и овце били су јефтинији у односу на претходни период на пијаци живе стоке у Смедереву јер се продаја јагњади одвијала најчешће по цени од 400 дин/кг, а оваца 240 дин/кг. Репортер СТИПС из Краљева је током прве седмице августа забележио пад продајне цене јаради. Наиме, јарад су се могла пазарити најчешће за 4000 дин/кг. Понуда је била доста слаба као и продаја. У кланицама на територији Рашког региона дошло је до пада откупне цене јагњади јер је доминирао износ од 400 дин/кг. Откуп јагњади у кланицама на подручју Браничевског региона одвијао се најчешће по цени од 500 дин/кг. За откупљену шиљежад кланичари су протекле седмице плаћали 230 дин/кг, а за овце 220 дин/кг.

Цене сточне хране широм Србије

На сточној пијаци у Чачку пшеница се могла пазарити за 20 дин/кг. На пијаци у Краљеву, пшеница упакована у џакове најчешће од 50 килограма могла се пазарити за 26 дин/кг. У малопродајним објектима на подручју Лознице евидентиран је раст цена пшенице на 28 дин/кг, док је на газдинствима у околини Лознице доминирао износ од 28 дин/кг. Раст цене пшенице евидентиран је и протекле седмице на газдинствима у околини Шапца јер се продаја најчешће одвијала по цени од 25 дин/кг.

На сточној пијаци у Чачку купци су требали да издвоје 22 дин/кг за кукуруз. На газдинствима у околини Кикинде протекле се седмице могао пазарити кукуруз по цени од 24 дин/кг. На пијаци у Краљеву кукуруз окруњен природно сушен, упакован у џакове најчешће од 50 килограма, могао се пазарити за 27 дин/кг.

На сточној пијаци у Чачку у понуди је био и сточни јечам и сточно брашно по цени од 26 дин/кг за оба пољопривредна производа. У малопродајним објектима на подручју Кикинде дошло је до раста цене сточног брашна пошто је доминирао износ од 24 дин/кг. У малопродајним објектима на подручју Лознице евидентиран је раст цена сојине сачме на 119 дин/кг и сточног брашна на 21 дин/кг.

Srodni tekstovi

Оставите коментар