Нова нада за малинаре

Аутор: draganadpetrovic
204 посета

БАЊАЛУКА – Несташица малина на иностраном тржишту улива наду препродавцима и произвођачима, који наредних дана улазе у малињаке и крећу са прољетним припремама, да ће откупна цијена ове године бити виша него лани, јер су због великих трошкова и малих примања годинама на губитку.

Бројни малинари, који су производили тоне овог воћа годишње, више нису могли да опстану, због чега су уназад двије-три године почели да уништавају или у потпуности запостављају своје малињаке.

Предсједник Управног одбора Удружења „Виламет“ Иван Стојановић, који заступа малинаре с подручја општина Братунац, Милићи и Сребреница, рекао је за „Глас“ да откупна цијена малина ове године не би требало да буде испод пет марака.

– За који дан крећемо са везивањем малине и крчењем малињака. Биће пуно посла, с обзиром на то да је ове зиме било доста снијега, који је поваљао стубове, кочеве и ограде – казао је Стојановић.

Додао је да је доста људи одустало од производње, мада има и оних који тек сада улазе у овај посао, углавном породица.

– У сваком случају, производња је код нас у паду, како због лоше откупне цијене, тако и због недостатка радника. Осим тога, репроматеријал никад није био скупљи – казао је Стојановић.

Илустрација: За производњу килограма малина потребно 3,80 марака што је ове године незамисливо

Додао је да је рачуница од прије неколико година, када су трошкови били знатно нижи, показала да је за производњу килограма малина потребно 3,80 марака, што је ове године незамисливо.

– Имам информацију да би откупна цијена ове године могла да буде пет марака, јер је цијена на иностраном тржишту побољшана због несташице ове робе – рекао је Стојановић.

Да би цијена малина ове године могла бити виша, очекују и откупљивачи, који већ имају најаве од иностраних партнера да ће у наредним мјесецима бити потребне веће количине овог воћа.

Међу њима је и власник зворничке фирме „Економик“, која се бави и откупом малина, Драган Миловановић који каже да несташица малина влада у цијелом свијету.

– Што се тиче цијена, засад нису нешто скочиле, прије би се рекло да су стабилне упркос несташици. Међутим, за очекивати да је би у наредном периоду могле бити више – рекао је Миловановић.

Додао је да је све прошлогодишње малине, које је откупио, успио продати и све произвођаче на вријеме исплатити.

– Прошле године је било знатно мање малина за откуп, због чега их није ни било тешко у року продати. Међутим, ни ове године не очекујемо веће количине у односу на лани, јер је све мање произвођача – истакао је Миловановић додајући да својим кооперантима даје потребан репроматеријал, односно хемијска средства и ђубрива, који они отплаћују у роду.

Илустрација: Због прошлогодишње суше и пропадања засада реално је очекивати да ће и ова година бити лоша 

Власник једне од највећих хладњача „Агро др“ Петко Ранкић казао је да је малина све мање и мање, због чега откупна цијена мора да буде виша како би произвођачи наставили са производњом.

– Рачунам да ће откупна цијена ове године бити изнад пет марака. Претходних година сам настојао, кроз саднице које сам дијелио, подстаћи произвођаче на већу производњу, међутим, није ишло – рекао је Ранкић позвавши ресорно министарство да у већој мјери подржи произвођаче малине.

СУША

Због прошлогодишње суше и пропадања засада реално је очекивати да ће, према ријечима малинара, и ова година бити лоша. Прошлогодишњи род малина је умањен за више од 30 одсто, због чега су кратких рукава остали и откупљивачи, који су од других тражили робу да би испоштовали уговоре и обезбиједили довољну количину.

Извор: https://www.glassrpske.com/cir/ekonomija/privreda/tracak-nade-za-malinare/567260

Srodni tekstovi