Породица Чикеш из Ердевика већ више од 30 година бави се товом јунади и млечним говедарством. Да би осигурали храну за своја грла, њихова примарна земљорадничка производња представља основу на газдинству. Разговарали смо с Мирком Чикешом, који нам је испричао како оцењује прошлу годину у производњи пшенице и какви су му планови за предстојећу сетву.
„Прошла година била је велики изазов за пшеницу,“ започиње Мирко. „Због суше током јесени, глодари су се намножили и изазвали велике штете, смањивши склоп усева. Ипак, успели смо да колико-толико очувамо пшеницу. Суша се наставила и током пролећа, али нас је кишни мај спасио, па је принос на крају био изванредан, с обзиром на то какви су били услови током целе године.“
Породица Чикеш пшеницу сваке године сеје на 20 хектара, а поред рода, значајна им је и слама за потребе фарме. Што се тиче агротехнике, Мирко наглашава да на свом газдинству примењују искључиво редуковану обраду земљишта и да су пре неколико година потпуно престали са орањем. „Предусев за пшеницу је углавном кукуруз. На парцелама прво радимо груберење два пута, а затим тањирање. Пошто имамо сопствени стајњак, трудимо се да га на сваке три до четири године износимо на наше њиве, док на закупљене парцеле идемо само с минералним ђубривом. Анализе земљишта радимо редовно, на сваке четири године,“ објашњава Мирко.
Илустрација: С обзиром на услове и климу род је био одличан
Говорећи о ђубрењу, он додаје: „На кукурузовину примењујемо 100 килограма урее по хектару. Пшеницу прихрањујемо на основу резултата Н-мин анализе и количину азотног ђубрива делимо у две прихране. У 90% случајева користимо АН ђубриво, јер је стабилније и мање испарава у поређењу с уреама, посебно у сушним условима.“
На питање о правом тренутку за сетву пшенице, Мирко одговара: „Рок сетве највише зависи од временских услова у октобру. Ако је почетак месеца кишан и хладан, сејемо већ око 15. октобра. У супротном, ако је време суво и топло, сетва се помера за крај месеца. Ове године је већ пало доста кише, па се бојим да ће касније бити хладније. Због тога ћу ускоро кренути са сетвом, како би пшеница стигла да никне и добро се укорени пре зиме.“
Што се тиче избора сорти, Мирко наглашава да се на његовом газдинству најбоље показала пшеница семенске куће Axereal.
„Већ осам до девет сезона сејем њихове сорте и изузетно сам задовољан. Приноси су стабилни, а квалитет зрна одличан, с протеинима од 12 до 13%. Ове године смо највише посејали сорту Цомплице, а приноси су се кретали од 9.100 килограма по хектару до 10.085 килограма, што је фантастичан резултат с обзиром на услове у сезони.“
Поред тога, Мирко истиче да се на њиховом газдинству увек користи оригинално семе, јер им се показало да даје већи принос у поређењу с домаћим семеном. „Чак и ако оставимо своје семе, и то нас на крају кошта. Зато већ неколико година сејемо искључиво декларисано семе, третирано инсектицидом. Пре две-три године имали смо велику најезду цикада, па смо од тада одлучили да сејемо само инсектицидом третирано семе.“
Говорећи о очекивањима за наредну сезону, Мирко остаје оптимистичан. „Увек имамо висока очекивања јер радимо све како треба. Пшеница се увек исплати ако применимо добру агротехнику и обавимо све на време. Приноси су нам у већини случајева добри, а иако цена пшенице може бити лоша, добар принос нас увек извлачи из губитка. Ако је принос лош, ни најбоља цена не може надокнадити губитак.“
Мирко је студент Пољопривредног факултета, смер ратарство, а стечено знање примењује свакодневно на свом газдинству. У раду му помажу брат, отац и мајка, док подршка супруге и пријатеља доприноси успеху ове мале, али вредне и поштене заједнице.
Извор: https://poljoprivrednik.net/newsdetails/670e1689eb6184020769e979/Psenica-se-isplati-uz-dobru-agrotehniku!