Пољопривредници смањују закуп, обрадиве површине, а неки већ иду у фабрике да раде да би опстали

Аутор: Gdjakovic
372 посета

Дорел Карабаш, пољопривредник из Овче каже за портал АГРОМЕДИА да ће смањти закуп земље за 35-40% јер неће бити у могућности да је обради као до сада. „Тако је, смањујем за неких 40 ланаца, можда и више. Пшеницу сејем искључиво своју, таванску, селектирао сам је и третирао чиме је требало. Нисам узео ни грам декларисане семенске робе, минус је велики, једноставно ситуације је тешка. Како ћу и шта ћу, још увек не знам.“

А каква је ситуација ту код твојих комшија, другара, колега, како они размишљају? Да ли и они смањују површине или на који начин планирају своје активности?

„Они што не раде закупе, већ углавном своју земљу ту до неких 20 хектара, ти људи су пали на 10 ланаца или 10 хектара. То значи да су више од 50% своје земље дали у закуп, да би могли да се раздуже у задругама. Људи продају и тракторе, што може да се види по свим банатским селима.

За мале паре се продају трактори и механизација, пуни су огласи таквих примера. Једноставно све се продаје, али само накупци купују, пољопривредици не. Од ратарства нико није могао уштеди ове године и приушти себи да купи нешто.“

Каква је ситуација што се тиче банака? Да ли људи размишљају да оду да узму кредит да би могли да заснују следећи циклус производње?

„Ја јесам конкурисао у банци и добио субвенционисани кредит преко Министарства пољопривреде, али моје колеге чекају и по 2,5 месеца на одговор, али одговора нема. Можда смо нас двојица у Овчи добили тај кредит, остали нису.“

А овако да се оде у банку, банке вероватно нису ни близу расположене да тек тако да дају кредите или шта би тражили заузврат као залог?

„Камате за пољопривредне кредите су негде око 10-12%. Такве камате су неприхватљиве, то дође прескупо, јер нико не зна каква ће ситуација бити наредне године. Рецимо, ја сам прошле године узео 22 тоне вештачког ђубрива, ове године само 6 тона.

За наредну сезону планирам да смањим све, како бих могао да заснујем производњу. Ако се деси још једна оваква година, продаћу њиве и механизацију и нећу се више бавити овим послом.“

То значи да ће већина произвођача морати да одустане од пољопривредне производње, али како ће се онда организовати живот на селу?

Нови почетак у 50-им: Пољопривредници напуштају њиве да раде у продавницама
„Ми смо овде у близини Београда и људи су већ кренули да се запошљавају у 50 и некој години. Радили су цео живот у пољопривреди, а сада су почели да раде по продавницама, као ноћни чувари, ко се како снађе? Траже неки други ангажман јер не могу да заснују производњу.

Морају да се раздуже у задругама. Потписивали су менице и задруге ће да их пусте, тако да морају да врате дуговања. Сви смо у кредитима, обећавано је да ће да се рефундирају кредити за ову годину, да се продуже за једну годину, али од тога опет нема ништа.“

Значи ситуација је заиста очајна и изузетно тешка за већину пољопривредних произвођача?

“Ситација је банкрот, не може гора да буде, и све то захваљујући пуним складиштима услед забране извоза.”

Извор: АГРОМЕДИА

Srodni tekstovi

Оставите коментар