БЕОГРАД: Инфо-центар где грађани могу да добију све информације и одговоре на питања која се односе на предстојећи попис пољопривреде почиње са радом сутра, објавио је Републички завод за статистику.
Заинтересовани грађани ће информације и одговоре на питања моћи да добију позивом на број 0800-444-005, свакога дана од осам до 20 часова, а позиви су бесплатни и доступни са територије целе Србије, из фиксне мреже Телекома Србије и мобилних мрежа.
Инфо-центар ће радити до 15. децембра.
Попис пољопривреде почиње у недељу, 1. октобра и трајаће до 15. децембра
О попису
Попис пољопривреде 2023. припрема, организује и спроводи Републички завод за статистику, у складу са Законом о Попису пољопривреде 2023. године („Службени гласник РС“, бр. 76/21 ) и у оквиру пројекта претприступних фондова Европске уније IPA 2018 (Instrument Pre-accession Assistance 2018).
Пописивање газдинстава биће реализовано од 1. јуна до 15. децембра 2023. године.
Након спровођења Пописа пољопривреде 2012. године и Анкете о структури пољопривредних газдинстава 2018, реализација Пописа пољопривреде 2023. обезбедиће континуитет у прикупљању структурних података из области пољопривреде. Прикупљени подаци осликаће стање у пољопривреди и као сумарни користиће се за статистичке анализе које ће омогућити доношење одговарајућих одлука за подршку пољопривредној производњи и њеном развоју.
Јединице посматрања у Попису пољопривреде 2023. јесу пољопривредна газдинства на територији Републике Србије, без обзира на статус (породична газдинства, газдинства правних лица и предузетника).
Планирано је да у Попису пољопривреде 2023. учествује око 3 000 пописивача, 300 општинских и 16 регионалних координатора. Јавни конкурс за избор пописивача биће објављен 15. августа.
Пре почетка Пописа биће организована петодневна обука за организаторе и непосредне извршиоце Пописа, по нивоима, ради обезбеђивања јединственог поступања у тумачењу и примени методологије, према плану и програму Завода.
Oсновна обележја о пољопривредним газдинствима: идентификациони подаци газдинства, земљишни фонд и категорије коришћења пољопривредног земљишта, подаци о радној снази и подаци о броју стоке прикупљају се потпуним обухватом јединица посматрања. Подаци о органској производњи и примењеним мерама руралног развоја биће преузети из административног извора ‒ евиденције Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. Подаци за остала обележја (наводњавање површина под усевима, начин држања стоке, обрада и одржавање земљишта, употреба ђубрива, пољопривредни објекти, механизација и опрема) биће прикупљени на узорку.
Примењени инструменти, обухват, обележја и стандардизација концепата и дефиниција у складу су са Светским програмом Пописа пољопривреде 2020. (ФАО, УН) и Уредбом Европског парламента и Савета о обједињеној статистици пољопривредних газдинстава (Regulation [ЕC] No 2018/1091 of the European parlament and of the Council of 18. July 2018, on integrated farm statistics) и методологијом Евростата. Дефиниције и објашњења појмова дати су у Методолошком упутству.
Подаци ће се прикупити методом интервјуа на терену, од 1. октобра до 15. децембра, на основу Адресара пољопривредних газдинстава. Пописивачи ће податке уносити директно у електронски Упитник на лаптопу (метод CAPI). Газдинства привредних друштава, земљорадничких задруга и других облика организовања са статусом правног лица пописаће се самостално, уносом података у веб-Упитник (метод CAWI), који ће бити доступан од 1. јуна 2023. године.
Резултати Пописа биће објављени у складу са роковима предвиђеним Законом, и то: прелиминарни најкасније до 31. јануара 2024. године, а коначни – сукцесивно до 31. децембра 2025. године. Пописни резултати објавиће се на сајту Републичког завода за статистику, искључиво у виду агрегираних података, до нивоа насеља (према локацији газдинства) за основна обележја, односно до одговарајућег нивоа у зависности од нивоа прецизности коју обезбеђује величина узорака за остала обележја.
Учешће у Попису је обавезно, а посебна пажња, у свим фазама реализације Пописа, посветиће се заштити података. Сви непосредни извршиоци Пописа дужни су да поступају у складу са законом и да податке до којих долазе у току пописивања чувају као пословну тајну. Свако одбијање давања података или давање нетачних података и свака злоупотреба службених статистичких података повлачи прекршајну одговорност, у складу са Законом о Попису пољопривреде 2023.
Извор:
2 коментари
Европска унија, не желим!
Samo da bi nas još više konzrolosali i uništavali !
Da bi napravili.plan za uništenje ,a shodno onome što popišu !