Министар пољопривреде Александар Мартиновић о модернизацији и изазовима у аграру
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије, Александар Мартиновић, у интервјуу за магазин CORD, истакао је кључне мере које држава предузима како би се повећали приноси у пољопривреди и одговорило на изазове које доносе климатске промене.
Наводњавање и климатске промене
Пољопривреда је изузетно рањива на климатске промене, због чега су све чешћи сушни периоди и екстремне падавине. Министар Мартиновић наглашава да су негативни утицаји на приносе већ видљиви, али да Влада Србије и Министарство предузимају конкретне кораке како би смањили штету. Планирана је изградња нових иригационих система који ће омогућити наводњавање додатних 123.000 хектара пољопривредног земљишта.
Паметна храна и дигитализација
Министарство се све више усмерава ка производима са додатом вредношћу и примени високих технологија у пољопривреди. Увођење система е-Аграр прошле године омогућило је бржу обраду захтева и исплату субвенција, док ће даља дигитализација омогућити боље обликовање аграрне политике и мера руралног развоја. Министар је посебно нагласио важност дигиталних вештина за пољопривреднике, јер нове технологије омогућавају прецизније управљање ресурсима, повећање приноса и смањење трошкова производње.
ИПАРД фондови и модернизација газдинстава
ИПАРД 3 програм, са укупним средствима од 377 милиона евра, од којих 288 милиона долази из ЕУ, а 90 милиона из буџета Србије, пружа значајну подршку за модернизацију српских пољопривредних газдинстава. Ова средства, уз приватне доприносе корисника, могу значајно унапредити производњу и ускладити је са стандардима ЕУ.
Значај одрживих технологија
Министар Мартиновић закључује да је кључни задатак у 21. веку осигурати довољно хране за све, уз суочавање са климатским променама. Неопходно је да пољопривреда прихвати прелаз на нове, одрживе технологије, које ће смањити ризик од нарушавања биолошке равнотеже агроекосистема.
Извор: Часопис CORD