Колутови пармезана складиште се у климатизованим трезорима док мали произвођачи не исплате позајмицу Можда звучи невероватно, али једна регионална италијанска банка још 1953. почела је да прихвата необичан залог за кредите за мала предузећа: огромне колутове сира пармиђано ређано.
Како су за италијанске медије објаснили у овој банци, за неке је то можда апсурдно, али за њих и те како има смисла јер тај квалитетни производ дуго одлежава и цена му с временом само расте. Ово је, како се наводи, изузетно значајно за вредне произвођаче млека у региону Емилија Ромања у северној Италији.
Како је још 2015. објавио „Форбс”, поред тога што сир држи као осигурање за позајмицу, банка складишти колутове сира у посебним трезорима са контролисаном климом током трајања кредита. Истовремено, произвођачи штеде на оперативним трошковима, а корист банке је што стиче одређена знања о овој ризичној индустрији.
Пармезан је тврди, зрнасти сир од крављег млека јаког укуса. Одлежава најмање 12 месеци, а понекад и до 36. Према строгим законима о производњи, назив пармиђано ређано се односи на специфичну врсту пармезана произведену у Италији према стриктним законима о производњи. Овај сир потиче из околине града Парме, по којем је добио име. Добио је статус заштићене географске ознаке Европске уније према италијанским законима од 1996. године.
Вредност колута сира од 36 килограма је отприлике између 900 и 1.500 долара, што објашњава због чега је банка све ове године имала интерес да на овај начин кредитира произвођаче. Ипак, истичу да није увек било тако једноставно и да је било много непредвиђених ситуација као и улагања са обе стране.
Италијански пармезан – пармиђано ређано – један је од најпознатијих сирева на свету, што повлачи и бројне фалсификате. Прошле године произвођачи су објавили да су нашли нов начин да заштите свој производ. Удружење „Пармиђано ређано конзорцијум” саопштило је да је почело да ставља микрочипове у декларацију као вид борбе са конкуренцијом.
Како су објавили медији, под посебном заштитом коју је одредила Европска унија, пармиђано ређано је једина врста сира у Европи која се може назвати пармезаном и мора се производити на северу Италије.
Удружење се нада да ће новом технологијом заштитити свој бренд. Микрочипови су величине зрна соли и уметнути су у етикете које се налазе на кори качкаваља. Чипови се могу скенирати кју-ар кодом за храну.
Председник удружења Никола Бертинели изјавио је да захваљујући сигурносним дигиталним етикетама на котуровима качкаваља, произвођачи сада могу да гарантују квалитет потрошачима.
– Од оснивања 1934. године наше удружење настоји да заштити свој производ од конкуренције која пласира сличне производе на тржиште, а не испуњава наше строге критеријуме који се односе на начин производње и порекло – рекао је Бертинели.
Извор: ПОЛИТИКА