Суботица – Цена хектара пољопривредног земљишта на северу Србије премашује европски просек, а још већа разлика је у цени закупа. Земљу, чини се, најмање купују пољопривредници, који све теже излазе на крај са високим трошковима.
Према подацима Еуростата, просечна цена једног хектара обрадивог земљишта у Европској унији 2023. године износила је 11.800 евра. Насупрот томе, у Севернобачком округу, који је свега неколико километара од границе са ЕУ, просечна цена хектара била је 12.100 евра, показују подаци Републичког геодетског завода. У истој години, регистровано је скоро 740 купопродајних уговора.
Ко купује земљу и по којој цени?
„Они који се баве пољопривредом сигурно у последње време нису куповали земљиште по 13, 14 или 15 хиљада евра по хектару. Ко то купује, по којој цени и шта с њим ради, то треба питати купце. Ако земљиште кошта 12.000 евра, а камата је 5 одсто на годишњем нивоу, то значи да морам платити 600 евра камате годишње. При томе, немам ни 600 евра чистог прихода по хектару да бих могао да оправдам такву куповину. Ове бројке су мени потпуно нејасне“, каже пољопривредник из Суботице Дамир Перчић.
Док су цене куповине високе, закуп је још скупљи. У Европској унији, просечна годишња цена закупа земље износила је 173 евра по хектару, док се на северу Србије креће од 400 евра па навише – двоструко, а често и више.
Иако је потражња за закупом била велика последњих година, суше и лоши приноси довели су до тога да све више пољопривредника одустаје од закупа.
„Они који купују земљу гледају само рачуницу – плусеве и минусе на папиру. У стварности, пољопривреда је нешто сасвим друго. Старији власници који издају земљу у закуп то раде већ деценијама, али ми који је сада користимо све више размишљамо о одустајању. Последње три-четири године радимо у губитку, било због лоших цена, било због суше и слабих приноса. Не можемо више да издржимо. Дуговања морамо да платимо, закуп је једно од њих, али једноставно више није исплативо. Не можемо ни до нуле да дођемо“, објашњава пољопривредник Жељко Кујунџић из Суботице.
Инвестиција у земљу – добра одлука или ризик?
Док се чекају званични подаци о купопродаји за прошлу годину, трендови указују на даљи пад цена закупа.
Новинар: „Када би вас неко питао у шта да уложи новац, да ли бисте му саветовали да купи земљиште?“
Кујунџић: „Не. Било шта, само да није пољопривреда. Било шта, само не пољопривреда.“
Извор: РТВ