Prva ovogodišnja radionica „Preduzetništvo u agrobiznisu“ na kojoj je stotinak poljoprivrednika bilo u prilici da više čuje o aktuelnim subvencijama kao i o ponudama osiguranja održana je danas u zgradi opštine u Gornjem Milanovcu. Radionica je bila prilika da poljoprivrednici ovog kraja iz prve ruke dobiju informacije o subvencijama kako republičkim tako i opštinskim, o potrebi i povoljnostima u osiguranju, o čemu su sa njima razgovarali organizatori radionice predstavnici Dunav osiguranja, Agropress-a, Udruženja mladih poljoprivrednika Srbije i Gornjeg Milanovca.
Direktor Glavne filijale Dunav osiguranja u Čačku Dragan Filipović
Predsednik opštine Dejan Kovačević rekao je da za poljorpivredu značajan rad kancelarije za podršku poljoprivrednicima koja postoji već četiri godine i ima dobre rezultate a istakao je i da je podrška poljoprivredi strateško opredeljenje. On je rekao da je ove godine planirano iz opštinskog budžeta 55 miliona dinara kao subvencija poljoprivrednicima i da će taj iznos rasti u naredne četiri godine. Opština nudi subvencije za poljoprivrednu proizvodnju koja je specifična za teritoriju opštine kao što su voćarstvo i stočarstvo, a nudi se i dodatna subvencija za osiguranje jer na državnu subvenciju od 70 odsto dodaje još opštinsku subvenciju od 10 pročenata.
Dejan Kovačević, predsednik Opštine Gornji Milanovac
Kovačević kaže da se u 2018. Godini samo četiri domaćinstva osiguralo, a da je prošle godine već broj bio 80 domaćinstava. „Očekujemo u ovoj godini da to dupliramo jer je 80 odsto polise plaćeno od države i opštine i ostaje još samo da 20 odsto polise plati poljoprivredni proizvođač“, kaže Kovačević i dodaje da živimo u vremenu kada ne možemo da unapred da znamo šta može da nas zadesi pa se treba osigurati. Tako poljoprivredni proizvođača bude zaštićen i iako bude štete dobije bar ono što uložio, kaže on.
Goran Đaković (levo), Dragan Filipović, Dejan Kovačević
Miloljub Vukašinović iz Pranjana proizvodi voće, ima zasad kajsija na 1,5 hektara i oko 80 ari šljive i što se njega tiče, kaže, osiguranje je obavezno. „Retko koja godina u Pranjanima da prođe bez grada, u zadnje tri godine ga je bilo, i zato osiguravam evo već četiri-pet godina u Dunavu, realno je osiguranje i sve je pravo“, kaže on. Dodaje da planira da širi zasade i da će i to osigurati pogotovo sada kada mu država i opština vraćaju 80 odsto. „Nelogično je neosigurati na taj povraćaj sredstava, jer da nema osiguranja posle grada ne bi imao ništa, ni u preradu rod nije mogao da ide, tako da nisam osigurao ne bi mogao nastaviti proizvodnju“, kaže Vukašinović. Dodaje da bi i sankcionisao one koji ne osiguraju na ove uslove gde država i opština zajedno vrate 80 odsto sredstava.
Miloljub Vukašinović poljoprivredni proizvođač iz Pranjana
Aleksandar Dragojlović, regionalni koordinator za osiguranje poljoprivrede Dunav osiguranja, rekao je da ljudi u ovom kraju treba da shvate da je osiguranje preka potreba jer područje pripada sedmoj od 10 klasa kada su u pitanju opasnosti od grada. „Veoma je osetljivo i veoma izloženo gradu i drugim opasnostima, pa je izražena i potreba za osiguranjem i proizvođači treba više da razmišljaju u tom pravcu“, rekao je on. U ovom području karakteristična je voćarska proizvodnja, uglavnom su to šljive, maline, i kajsije. Dragojlović kaže da je premija koju proizvođač plaća za vagon šljive na vrednost od 250.000 dinara koje bi pokrilo osiguranje, sa povratima od 80 odsto – između 6.000 dinara i 10.000 dinara. Dodaje da je premija za tonu maline, sa povratima, od 5.000 do 6.000 dinara, što ocenjuje kao povoljno.
leksandar Dragojlović, regionalni koordinator za osiguranje poljoprivrede Dunav osiguranja
Osiguranje poljoprivrede je prošle godine bilo u velikom rastu što je ohrabrujuće rekao je direktor Glavne filijale Dunav osiguranja u Čačku Dragan Filipović. „Budi se svest naših osiguranika i mi očekujemo da će se rast osiguranja poljoprivrede nastaviti i 2020. godine“, rekao je on. Dodaje i da je bilo više od 40 miliona dinara isplaćenih šteta od strane Dunav osiguranja. „Mi ćemo se kao i svake godine ponašati lojalno prema našim osiguranicima, da li će biti veća fakturisana premija ili šteta to naše osiguranike ne treba da opterećuje, već oni samo treba da uđu u osiguranje kako bi zaštitili svoju imovinu“, rekao je on.
Goran Đaković najpre se u ime AGROPRESS-a zahvalio predstavnicima lokalne samouprave Gornji Milanovac i prisutnima na odzivu i saradnji. On je ovom prilikom govorio o aktuelnim informacijama kako iz sveta tako is a domaćeg terena: “Neki „strucnjaci“ kazu poljoprivreda nije tako vazna i profitabilna. Ali FAO i Svetska banka uveliko razmatraju šta će se desiti u veoma bliskoj budućnosti( za deset godina i malo dalje do 2050. kada će na planeti živeti 9,8 milijardi ljudi. Da bi se oni nahranili na sadasnju proizvodnju žitarica treba dodati još tri milijarde tona! Gde ce se te kolicine proizvesti i kako? Hoce li cene mirovati?
Goran Đaković, predsednik AGROPRESS-a
Naravno da neće i da će hrana biti sve traženija i vrednija” on je ovom prilikom izneo zanimljiv podatak iz 2014. kada je u gradovima živelo 54% svetske populacije, a sada se već očekuje da će 2050. taj procenat biti 66! “Dakle revolucija ce morati da se desi, a svi ocekuju da ce to pomoci digitalizacija. Naravno treba digitalizivati proizvodnju ali pre toga je treba i zasnovati dok jos imamo gde” rekao je Đaković i podsetio: “Poljoprivreda se ne gleda po jednoj sezoni već petogodisnji prosek. Takođe ako neko misli da će mu kupac doći na noge da mu kupi proizvod gadno se prevario. I treće a ne manje važno je to da ako postoji tražnja to ne znači da ce neko da kupi svakakvu robu”.
(Tanjug)