Апелујемо на пољопривредне произвођаче да пре подношења захтева за остваривање права на подстицаје у електронском Регистру пољопривредних газдинстава изврше обнову регистрације за текућу годину. На тај начин пољопривредни произвођачи испуњавају један од основних услова за остваривање права на субвенције по било којој мери подстицаја у пољопривреди и руралном развоју.
Поступак обнове регистрације у Регистру покреће се избором и попуњавањем одговарајућег електронског обрасца захтева у online форми, непосредно у оквиру софтверског решења еАграр.
Избором функционалности „Обнова пољопривредног газдинства“ на порталу https://erpg.eagrar.gov.rs/ након провере података уписаних у електронски Регистар пољопривредних газдинстава и избором дугмета „Поднеси захтев за обнову“ извршена је обнова газдинства за текућу годину.
Подсећамо пољопривредне произвођаче који су поднели захтев за подстицаје путем портала еПодстицаји да редовно проверавају своје еСандуче на порталу еУправе https://euprava.gov.rs/ и прихвате и преузму решења, која на тај начин постају правоснажна и извршна, што омогућава исплату средстава. Уколико немају примедбе, могу и да се одрекну права на жалбу сагласно Упутству за одустанак од жалби.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде наставља реализацију планираних мера подстицаја. У наредних пар дана биће раписан Јавни позив за подношење захтева за остваривање права на подстицаје у сточарству за краве за узгој телади за тов за 2024. годину.
На овај начин, Министарство наставља са расписивањем Јавних позива према најављеној динамици.
За све додатне информације корисници се могу обратити на контакт телефоне Управе за аграрна плаћања 011/30-20-100, 011/30-20-101 и 011/30-20-118 или 0800/106-107, сваког радног дана од 7:30 до 15:30 часова, као и на званичној веб презентацији Управе за аграрна плаћања на адреси https://uap.gov.rs/#kontakt и на званичној веб презентацији еАграр, на адреси https://eagrar.gov.rs. Фото: UAP
ШТА ЈЕ ДОГОВОРЕНО?
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић састали су се са представницима седам удружења пољопривредних произвођача: Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије, „Савеза Банатаˮ, „Удружења пољопривредника Арадацˮ, Удружења грађана „Доловачки Паориˮ, Удружења пољопривредника „Банатска Црницаˮ и „Удружења пољопривредника произвођача Суботицаˮ.
На састанку у Влади удружењима је изнето да ће, у циљу решавања проблема које су представила удружења, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде у најскоријем року предложити Народној скупштини измене и допуне Закона о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју тако да најкасније до средине октобра буду усвојене измене овог закона.
Наиме, у члану 31 биће унета одредба која ће гласити: Регрес за сертификовано семе исплаћује се у износу до 17.000 динара по хектару за исту површину за коју може да се оствари право на основне подстицаје из члана 17 став 1 тачка 1) подтачка (1) овог закона.
Такође, биће предложено брисање дела става 3 члана 31 наведеног закона у делу у којем се наводи регрес за семе у износу од 6.000 динара по хектару. Најкасније до краја октобра расписаће се јавни позив за регрес за сертификовано семе у износу до 17.000 динара по хектару.
Наведено је и да ће се најкасније до краја септембра 2024. године утврдити модалитет за решавање проблема коришћења пољопривредног земљишта без правног основа, на коме нису решени имовинско правни односи, а у сврху остваривања права на подстицај у пољоприведи.
На састанку је речено да ће се у овој години исплатити једнократни подстицај у износу од 40.000 динара по грлу за одгој квалитетне приплодне краве првотелке.
У овој години ће се исплатити једнократни подстицај у износу од 60.000 динара по грлу за одгој квалитетне приплодне јунице старости од 12 до 24 месеца, а услов за исплату овог подстицаја биће да произвођач на газдинству буде у обавези да ову јуницу задржи на пољоприведном газдинству за период од минимум три лактације, односно до пет година старости.
Наведено је да ће се предузети све мере да увоз млека до краја године буде у количинама највише до количине увезеног млека у прошлој години, за исти период, или у мањим количинама.
Биће предузете све мере да се побољша извоз рафинисаног и нерафинисаног уља, и организован састанак са највећим произвођачима уља најкасније до краја јула, коме ће присуствовати и председник Владе.
Најкасније до краја јула биће предложено формирање радне групе за координацију активности за унапређење робно тржишног пословања пољопривредним производима, и да ће се наставити са редовним одржавањем седница радне групе.
Представници удружења пољопривредника биће активно укључени у израду Стратегије пољоприведе и руралног развоја за период 2025-2032. године.
Такође, Министарство пољопривреде ће у циљу отклањања негативних последица на усеве услед временских непогода најкасније до краја октобра расписати јавни позив за регресирање премије за осигурање услова од непогода у износу од 40 до 70 одсто плаћене премије, а регрес ће бити исплаћен до краја године.
Министарство ће помоћи пољоприведницима око обавезе плаћања накнаде за одводњавање по решењима која су стигла након укидања накнаде, тако што ће се најкасније до 10. августа писмено обратити јавним предузећима „Србијаводеˮ и „Воде Војводинеˮ са захтевом за сторнирање, односно повлачење свих решења за плаћање накнаде за одводњавање за пољопривредно земљиште које је унето у регистар пољоприведних газдинстава, а која нису у складу са Законом о изменама и допунама Закона о накнадама за коришћење јавних добара („Службени гласник РСˮ, број 92/23).