Амбалажни отпад од средстава за заштиту биља представља потенцијални ризик по здравље људи и животну средину уколико се њиме не управља на адекватан начин. На основу порекла и садржаја активних материја овај отпад спада у категорију опасних отпада. У Србији je законски регулисан начин збрињавања амбалажног отпада од пестицида од индивидуалних пољопривредних произвођача (Закон о амбалажи и амбалажном отпаду) али је преузимање од индивидуалних пољопривредних произвођача компликовано због великог броја корисника и њихове географске распрострањености тј разуђености.
Управо због тога, ПСС “Сомбор” је још 2013. године на позив организације SECPA, започело акцију збрињавања амбалажног отпада на подручју свог деловања (општине Сомбор, Апатин и Оџаци). Циљ пројекта је био успостављање система збрињавања амбалажног отпада од средстава за заштиту биља код индивидуалних корисника.
У акцији су обухваћена сва насељена места из ове три општине. Прикупљање се обавља по унапред одређеном распореду. У сваком насељеном месту по распореду, акцију је контролисало стручно лице из ПСС ”Сомбор”. По скупљању, овај опасни отпад је одвожен на третман овлашћеном оператеру за ту врсту отпада.
Подршка организација SECPA, PWW Ниш, SEKOPAK и градова Сомбор и Апатин
Кад је започета акција 2013. године прикупљено је 4.740 кг амбалажног отпада, 2014. – 4.080 кг, 2015. – 5.520 кг, 2016. – 7.000 кг, 2017. – 8.000 кг, а 2018. године око 9.000 кг. И за тај период у насељеним местима општина Сомбор, Апатин и Оџаци укупно је прикупљено 38.340 кг амбалажног отпада од средстава за заштиту биља.
У периоду од 2013. до 2022. године укупно је прикупљено 63.624,15 кг и то је скоро 64 тона амбалажног отпада од пестицида, односно више од 600.000 празних боца које нису остале на ливадама, у каналима, рекама!
У овој акцији од 2013. учествују ПСС “Сомбор“, SECPA, PWW Ниш, SEKOPAK и град Сомбор. Акција се наставља и ове године.
Правилно поступање
ПСС „Сомбор“ апелује да се са амбалажом од средстава за заштиту биља поступа правилно и одговорно:
1. Исперите амбалажу најмање три пута одмах након њеног пражњења;
2. Безбедно је чувајте на вашем имању;
3. Предајте овлашћеном оператеру на локацији преузимања у заказано време.